ALS Sınavı Giriş Belgeler 2013

2013 ALS Sınava Giriş Yerlerinizi ve Giriş Belgenizi Almak İçin Tıklayınız… 

DUYURU
(11 Nisan 2013)

2013 Türk Silahlı Kuvvetleri Askeri Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okulunda Öğrenim Görecek Öğrencileri Seçme Sınavı  (2013-ALS): Sınava Giriş Belgelerinin Edinilmesi 

2013-ALS, 21 Nisan 2013 tarihinde yapılacaktır. Sınava başvuran adayların, sınavlara girecekleri bina/salonlara atanma işlemleri tamamlanmıştır.

Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgelerini T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile 11 Nisan 2013 tarihinde saat 14.00’ten itibaren ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden edineceklerdir. Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunacaktır. Belge üzerinde adayın fotoğrafı bulunması zorunludur. Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğraf olmasına özen göstermelidirler. Adaylar internetten edinecekleri bu belgelerinin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarını sınav günü yanlarında bulundurmak zorundadır. Belgenin ön ve arka yüzünde ÖSYM’nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunmamalıdır. Sınava Giriş Belgesi’ni (fotoğraf görünür bir şekilde) yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacaktır. Adayların sınava girecekleri binayı sınav gününden önce görmeleri yararlarına olacaktır.  Adaylara Sınava Giriş Belgesi gönderilmeyecektir.

Adayların sınava girebilmeleri için Sınava Giriş Belgesinden başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları zorunludur. Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaşlar ile askerî öğrenciler için askerî kimlik belgesi, Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar özel kimlik belgesi olarak kabul edilir. Bunların dışındaki, sürücü belgesi, meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli belgeler sayılmayacaktır. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın güncel bir fotoğrafı ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır. Üzerinde soğuk damga, güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir. Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday, mazereti ne olursa olsun, sınava alınmayacaktır; sınava alınsa bile sınavı geçersiz sayılacaktır.

Nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında T.C. Kimlik Numarası, soğuk damga veya fotoğrafı bulunmayan adayların, kimlik belgesi nedeniyle sınavda bir hak kaybına uğramamaları, mağduriyet yaşamamaları için sınav kurallarına uygun kimlik belgelerini edinerek sınava girmeleri gerekmektedir.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

2013 ALS Sınava Giriş Yerlerinizi ve Giriş Belgenizi Almak İçin Tıklayınız…  


ASKERİ LİSELER İLE BANDO ASTSUBAY HAZIRLAMA OKULU

Askeri Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okulu’nda öğrenim görecek öğrencileri seçme sınavı  (2013-ALS) başvuruları 11 Şubat 2013 tarihinde başladı. ALS’e başvuru yapmak isteyen adaylar 8 Mart 2013 tarihine kadar ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinde yayımlanan 2013 ALS Başvuru Kılavuzu’na göre başvurularını yapabileceklerdir.

2013 askeri liselere (ALS) başvurular nasıl yapılacak?

ALS’e başvuru yapmak isteyen adaylar, öncelikle ALS Başvuru Kılavuzu´nu okuyacaklar )

(Kılavuz için tıklayın http://www.osym.gov.tr/dosya/1-63488/h/als-2013-722013.pdf)

1-ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden öncelikle başvuru merkezlerini öğrenecekler

2-Daha sonra başvuru süresi içinde kılavuzda belirtilen bankalara (T.C. Ziraat Bankası, Vakıfbank, T. Halk Bankası, Akbank, Denizbank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, TEB, Tüm PTT Şubeleri) sınav ücreti olan 45 TL’yi yatıracaklardır.

3-Bu işlemlerin ardından aday başvuracağı sınava ait başvuru formunu dolduracaktır ) başburu formu için linki tıklayın(http://www.osym.gov.tr/dosya/1-63486/h/als-aday-basvuru-formu.pdf)

4-Doldurulan Aday Başvuru Formu ile fotoğraflı ve T.C. Kimlik numaralı nüfus cüzdanı veya süresi geçerli pasaport(Nüfus cüzdanında güncel bir fotoğraf ve soğuk damga basılı olmak kaydıyla ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır) ve Başvuracağınız Sınava ait kılavuzda belirtilen diğer başvuru belgeleri ile birlikte başvuru merkezine gidecek ve başvuru hizmeti ücreti olarak 3,00 TL ödeyecektir.

5-Diğer bir aşama ise adayın bilgilerinin başvuru merkezi görevlisi tarafından elektronik ortama girişini izleyiniz, kurallara uygun fotoğrafınızı çektirdikten sonra ve görevlinin size vereceği Aday Başvuru Kayıt Bilgileri dökümünden bilgilerinizi kontrol edip onaylayınız. Sizin ve görevlinin imzaladığı bu belgeyi saklayınız.

Başvuru işlemi tamamlanmıştır

ALS sınavı kaç saat sürecek?

Yazılı sınav saat 9.30´da başlayacak ve 2 saat (120 dakika) sürecektir.

Askeri liselerde kaç yıl eğitim verilir?

Askeri liselerde 4  yıl eğitim verilmektedir

Askeri liselere kimler başvurabilir?

a) Erkek ve Türk vatandaşı olmak,

b) Evli, dul, nişanlı olmamak, bir kadınla nikâhsız, birlikte yaşamamak,

c) Türk Silahlı Kuvvetleri Ortaöğretim Okulları Yönetmeliği’nin 13. maddesinde belirtilen giriş koşullarını

taşımak,

ç) Herhangi bir nedenle askerî okullardan çıkmamış veya çıkarılmamış, sivil okullardan ise çıkarılmamış

olmak,

d) Yapılacak özel güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak,

e) Okul idaresine karşı öğrencinin sorumluluğunu üstüne alacak bir veli göstermek (Veli, baba, anne

veya mahkemece tayin edilmiş bir şahıs olabilir.),

f) T.S.K. Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nin Askerî Okullara girecek öğrenci adaylarına ilişkin aşağıda  yazılan sağlık niteliklerine uygun olmak, vücut yapısı düzgün,  her bakımdan sağlam ve fiziksel  görünüşü kusursuz olmak (göğüs kafesinde şekil bozukluğu bulunmamak, vücudunun herhangi bir  yerinde dikkati çekecek ve göz estetiğini bozucu yara, yanık, kellik, frengi ve cilt hastalığından iz  bulunmamak, düz taban olmamak), duymasında en ufak bir kusur bulunmamak, her ne derece olursa  olsun gözlük-lens kullanmamak, gözünde şaşılık, renk körlüğü vb. hastalık bulunmamak, lazer  ameliyatlısı olmamak, kalp, böbrek, karaciğer rahatsızlıkları ve tüberküloz geçirmemiş olmak,  yapılacak diğer muayenelerden sağlık raporu almak,

g) En fazla 16 yaşında (1997 doğumlu) olmak,

ğ) En az 13 yaşında (2000 doğumlu) olmak,

h) Türkçeyi kusursuz konuşmak (dilinde kekemelik, pelteklik, tutukluk vb. olmamak),

ı) Yapılacak ön sağlık muayenesinde, yaş, boy (ayakkabısız) ve kilo aşağıda belirtilen alt ve üst sınırlar içinde, boy-kilo oranı ise TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’ne uygun sınırlar içinde bulunmak,

Yaş  En az boy/kilo En fazla boy/kilo

13  140,5 cm/ 30 kg 171,5 cm/ 67,45 kg

14   146,5 cm/ 34,2 kg 178,5 cm/ 72,8 kg

15   152,5 cm/ 39,5 kg 182,5 cm/ 77,6 kg

16  158 cm/ 44,9 kg 185 cm/ 80,8 kg

i)  Hâlen Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim okullarının, 8. sınıfında okuyor olmak ve 2013 yılı

Haziran döneminde doğrudan mezun olmak (Lise sınıflarında (hazırlık dâhil) öğrenim görenlerin

başvurusu geçersizdir.),

j) Yurt dışındaki okul mezunları için (Bu durumdaki adayların da 2013 yılı Haziran döneminde doğrudan

mezun olmaları gerekmektedir.) bu okulların bir mesleğe yönelik olmadığını ve ilköğretim okullarıyla

denkliğini belirten, Milli Eğitim Bakanlığınca onaylanmış belgeye sahip olmak (Bu belge yazılı sınav

sonucunda ilgili Kuvvet Komutanlıkları tarafından belirlenecek baraj puanı aşıldığı takdirde 2. aşamaya

gelirken getirilecektir.),

k) Okul bitirme derecesi  (son beş yılın ortalaması) Askerî liseler için en az 75,00, Bando Astsubay

Hazırlama Okulu için en az 65,00 olmak

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 14 Nisan 2013, 12:40 tarihinde ASKERİ LİSELER kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 2.825 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite:

Benzer Haberler
<

Güncel Sınav Haberleri İçin E Posta Aboneliği

E-mail adresinizi giriniz:

Yazarlarımız
Yorumlar
Anket
Eğitim Seviyeniz?
İlköğretim Öğrencisi
İlköğretim Mezunu
Lise Öğrencisi
Lise Mezunu
Önlisans Öğrencisi
Önlisans Mezunu
Lisans Öğrencisi
Lisans Mezunu
Diğer